Intersport Erä-UrheiluJoensuun kaupunkiPunamustaCCMKarjalainenPKOPKSRöschTerveystaloKoffAutotalo HartikainenHonkarakenneMercedes-BenzNoPain
Joensuun Kiekko-Pojat | Edustus

TIMOTEJ SILLE KIEKKO-POIKIIN!

Dataline

TIMOTEJ SILLE KIEKKO-POIKIIN!

Joensuun Kiekko-Pojat on solminut  pelaajasopimuksen loppukaudeksi, kun slovakivahvistus Timotej Sille saapuu Joensuuhun.

27-vuotias keskushyökkääjä   on pelannut ammattilaisena jo usean kauden ajan Euroopan kovissa sarjoissa.

Viime kaudella isokoinen Sille kiekkoili loppukauden Saksan DEL2 sarjassa. Jossa hän viimeisteli kahdeksaan otteluun yhteensä seitsemän tehopistettä (3+4) playoffit mukaan lukien.

Silleltä löytyy kokemusta Slovakian pääsarjasta HK 36 Skaliscan, HC Nitran, HC Nove Zamkyn ja HC Banska Bystrican joukkueista yhteensä 117 ottelun verran. Slovakin pääsarjassa tehopisteitä hyökkääjä on tehnyt yhtensä 41 pistettä. Häneltä löytyy myös kokemusta EBEL-liigasta (nykyinen ICEHL), jossa hyökkääjä kiekkoili Fehérvár AV19 joukkueessa monille Suomalaisille tuttujen liigapelaajien kanssa, kuten Tero Koskiranta, Arttu Luttinen, Harri Tikkanen. EBEL-Liigan parhaalla kaudellaan Sille teki  35 otteluun 9+13=22 tehopistettä.

Sille saapuu perheensä kanssa Joensuuhun tulevalla viikolla.

- En malta odottaa, että pääsen taas pelamaan, tutustumaan joukkueeseen ja seuran faneihin. Rakastan voittamista ja pyrin aina parhaimpaan kaukalossa. Joukkueessa on paljon potentiaalia mennä tänä keväänä pitkälle, kertoo Timotej Sille.

Seuran manageri Jaakko Lipponen kommentoi tuoretta sopimusta seuraavanlaisesti.

-  Saadaan joukkueeseen ammattilainen, joka tuo joukkueeseen paljon johtajuutta omalla esimerkillä.  Saimme hänestä erittäin hyvät suositukset ja taustatiedot. Hän tulee tekemään tulosta Mestiksessä, toteaa seuran manageri Jaakko Lipponen.