
Joensuun Kiekko-Pojat on solminut kaksivuotisen pelaajasopimuksen hyökkääjä Jesse Koskenkorva kanssa.
26-vuotias oululaislähtöinen Koskenkorva tuo Kiekko-Poikiin kokemusta sekä kotimaan pääsarjasta että ulkomaan kentiltä. Haukiputaan Ahmojen kasvatti siirtyy Joensuuhun Saksan DEL2-sarjasta, jossa mies on kolmella edeltävällä kaudella edustanut EV Landshutia.
Vasemmalta laukova Koskenkorva on monipuolinen hyökkääjä, joka tunnetaan vahvasta kahden suunnan pelaamisestaan.
Kokenut hyökkääjä on pelannut kotimaan Liigassa 158 ottelua Kärppien, SaiPan, Tapparan ja Sportin paidassa. Mestiksessä mies on pelannut 50 ottelua Kokkolan Hermeksessä.
Koskenkorva suuntaa Joensuuhun innostuneena ja valmiina tarttumaan uuteen haasteeseen.
– Mahtavaa tulla Joensuuhun ja innolla odotan tulevaa kautta. Joukkue vaikuttaa erittäin vahvalta ja valmiilta menestymään, tavataan hallilla!

