Puheenjohtajan katsaus – Seuran suunta ja seuraavat askeleet

Puheenjohtajan katsaus – Seuran suunta ja seuraavat askeleet

12.06.2026

Joensuun Kiekko-Pojat Oy:n hallitus ja johto tekivät heti kauden jälkeen hyvin itsekriittisen analyysiin menneen kauden tuloksista.

Nyt on aika katsoa, mitä tuosta analyysistä on seurannut ja tulee seuraamaan, eli kuinka olemme ottaneet asioista opiksemme ja menemme seurana eteenpäin.

Mitä opittiin?

Tärkein oppi on helppo tiivistää kahteen sanaan, resurssit ja kokemus. Toki voisi listata monta muutakin asiaa, mutta loppupelissä ne voidaan kaikki tavalla tai toisella johtaa noiden kahden pääopin alle. Itse asiassa nämä opit ovat hyvin linjassa sen kehityssuunnitelman ja tavoitteiden kanssa, jotka laadimme tammikuussa 2024 hallitukselle ja seuran osakkaille. Pakko todeta kuitenkin vielä, että opit tulivat aika lailla kantapään kautta, kuten kaikki näkivät runkosarjan lopun otteista.

Mikä on jo muuttunut?

Resurssointi on yksi keskeisistä kehityskohteistamme, mutta emme ole keskittyneet pelkästään resurssien määrään, vaan myös organisaatioon tuotavaan kokemukseen ja osaamiseen.

Valmennus ja urheilutoimi ovat tärkeimmät alueet, joita olemme vahvistaneet jo huomattavasti Risto Dufvan palkkaamisen myötä. Olemme onnekkaita, että saimme mukaan Dufvan kokemuksen omaavan päävalmentajan, joka pystyy samalla hoitamaan edustusjoukkueen kokoamisen yhdessä managerimme Jaakko Lipposen kanssa.

Markku Kyllösen liittyminen edustusjoukkueen valmennustiimiin on erinomainen asia. Hän tuo mukanaan runsaasti kokemusta erityisesti pelaajien taitojen kehittäjänä sekä vahvaa joensuulaisen jääkiekon tuntemusta niin pelaajan kuin valmentajankin roolista.Fysiikkapuolella tiimiä täydentää vielä erittäin kokenut Niki Andersson.

Kokemuksen arvostamista kuvastaa myös Ari Aaltosen paluu U20-joukkueen päävalmentajaksi nyt kun joukkue siirtyi edustuksen alaisuuteen.

Meillä on vankka usko, että näiden rekrytointien kautta tulee vaatimustaso päivittäisessä tekemisessä olemaan erittäin korkealla tasolla. Erityisesti Dufvan mukaan tulo vapauttaa paljon Jaakko Lipposen aikaa organisaation johtamiseen.

Organisaation kehitys

Tammikuussa 2024 asetimme tavoitteeksi rakentaa Joensuuhun organisaation, joka pystyy pyörittämään jääkiekkotoimintaa maamme ylimmälle sarjatasolla 4–7 vuoden tähtäimellä, mikä tarkoittaa sitä, että meillä on aikaa saavuttaa tuo tavoite nyt 2–5 vuodessa.

Mikäli saamme taustaorganisaation kuntoon kahdessa vuodessa, niin se osuisi juuri siihen hetkeen, kun sarjauudistuksen mukaisesti olisi mahdollista kilpailullisesti saavuttaa aikaisintaan A-liigapaikka. Ensi kaudella tavoittelemme ensiksi paikkaa tulevasta B-liigasta ja myös viimeistä nykymuotoisen Mestiksen jaettavaa mestaruutta. 2027–2028 kaudella on ensimmäistä kertaa B-liigan mestarin mahdollista nousta A-liigaan.

Tiedostamme, että työtä on paljon ennen kuin Joensuun Kiekko-Pojat omaa A-liigakelpoisen organisaation ja sen rakentaminen kestää vuosia. Joka vuosi lisäämme tähän uusia elementtejä.

On selvää, että toimistoamme on vahvistettava nykyisestä huomattavasti, mutta tätäkään ei voida tehdä kertaheitolla, vaan talouden sallimissa raameissa palanen kerrallaan. Lisäksi kartoitamme taustoille sitoutuneita, innostuneita ja aktiivisia omistajia.

Viime kaudella toimme mukaan resurssit sosiaalisen median ja markkinoinnin osaamiseen ja nyt olemme panostaneet valmennukseen sekä urheilutoimeen. Seuraava kohde, jota olemme jo aloittaneet vahvistamaan, on myyntivoimamme.

Tarkkaa taloudenpitoa

Lopuksi voimme todeta, että vaikka viime kaudella kulumme kasvoivat budjetoidusta, niin pystyimme myös löytämään tarvittavan lisärahoituksen omistajien ja yhteistyökumppaneiden avulla. Tämä tarkoittaa sitä, että menneen kauden operatiivinen tuloksemme tulee olemaan lähellä nollatulosta ja oma pääomamme on pysynyt edelleen positiivisena.

Nyt katseet kohti tulevaa

Edessämme oleva kausi tulee olemaan huipputärkeä, sillä sen aikana päätetään urheilullisin perustein mitkä joukkueet tulevat ansaitsemaan paikan uudessa liigan alaisessa sarjassa. Tätä silmällä pitäen meillä on Joensuussa edelleen iso työ edessä rakentaa organisaatiomme vastaamaan entistä vaativampia tarpeita ja nostaa budjettimme uuden sarjan edellyttävälle tasolle. Tässä tulemme onnistumaan kovan työn kautta sekä mahtavan yritysverkostomme ja fanikunnan tuella.

Jukka Ropponen / Joensuun Kiekko-Pojat Oy hallituksen puheenjohtaja