
17.04.2025
Joensuun Kiekko-Pojat on tehnyt jatkosopimuksen viime kauden tehohyökkääjän kanssa, kun Jani Taskula jatkaa Joensuussa.
24-vuotias Taskula pelasi viime kaudella Kiekko-Pojissa yhteensä 48 ottelua tehoin 19+19. Hyökkääjä oli Kiekko-Poikien sisäisen pistepörssin ykkönen runkosarjassa. Kevään playoffeissa Taskula teki 10 otteluun tehot 1+6.
Taskulalta löytyy Mestis-kokemusta yhteensä 198 ottelun verran. Alkava kausi on hyökkääjälle jo neljäs Joensuussa.
Seuran manageri Jaakko Lipponen kommentoi sopimusta seuraavanlaisesti.
- Loistava asia, että Taskula jatkaa meillä. Tiedetään tarkalleen mitä saadaan hänestä joukkueeseen. Uskon, että hän menee vieläkin pelaajana eteenpäin ja pystyy olemaan entistäkin parempi tulevalla kaudella, kertoo Lipponen.
Suodata teemoittain
Uusimmat uutiset
02.11.2026
JoKP tuomitsee jyrkästi päätökset sallia Venäjän ja Valko-Venäjän osallistumisen MM-kisoihin ja kansainväliseen toimintaan
22.10.2026
Toista kertaa Joensuussa: Poikkitieteelliset kiekkoapprot PKS Areenalla perjantaina 30. lokakuuta!
16.10.2026
Kiekko-Pojat tuo eturivin artistit jäähallikonserttiin Joensuuhun – ibe, AHTI ja TUULI esiintyvät PKS Areenalla maaliskuussa 2027!
15.10.2026
Juomat suoraan katsomoon – uusi palvelu viikonloppupeleihin!
15.10.2026
Oliver Suni siirtyy Kiekko-Poikiin kaksivuotisella sopimuksella
11.10.2026
Oktoberfest-teemapaidat nyt myynnissä – huuda oman suosikkisi paita!

