
Laina-avut Santeri Salmela, Terry And ja Jesse Ruotsi jatkavat ärjypaidassa loppukauden.
Puolustaja Santeri Salmela, 19, sekä hyökkääjä Terry And, 22, ja Jesse Ruotsi, 20, jatkavat Jokipojissa loppukauden.
Alle 18-vuotiaiden maailmanmestari Santeri Salmela on KooKoon sopimuspelaaja. Salmela on pelannut tällä kaudella Jokipojissa 34 ottelua tehoilla 5+5=10, KooKoon liigamiehistössä kaksi ottelua ja KalPassa lainalla seitsemän ottelua, joissa syntyi myös uran ensimmäinen liigamaali.
Terry And on yhteistyöseura HIFK:n sopimuspelaaja. Vantaalaislähtöinen laitahyökkääjä on pelannut kuluvalla kaudella Jokipojissa 38 ottelua tehoilla 12+10=22. Lisäksi And on tahkonnut Liigassa HIFK:ssa neljä ottelua tehoilla 1+0.
Rauman Lukon sopimuspelaaja Jesse Ruotsi liittyi ärjypaitaan viime viikolla ja pelasi uransa ensimmäiset Mestis-pelinsä. Tunnollinen ja luotettava kahden suunnan sentteri on pelannut kauden aikana myös Lukon liigajoukkueessa 13 ottelua tehoilla 0+1 ja Nuorten SM-liigassa 33 kamppailua tehoilla 12+10=22.
Mestiksen siirtoraja umpeutui viime yönä.