Joensuun Kiekko-Pojat | Edustus

Mico Luoto vahvistamaan Kiekko-Poikia

16.09.2021

Joensuun Kiekko-Pojat saa vahvistusta puolustukseensa, kun HIFK:n sopimuspelaaja 20-vuotias Mico Luoto saapuu Joensuuhun toistaiseksi voimassa olevalla lainasopimuksella. Vantaalla syntynyt Luoto on pelannut tänä kautena HIFK:n paidassa kaksi Liigaottelua ja CHL- otteluita vyöltä löytyy tältä syksyltä neljä kappaletta. Viime kaudella Mico pelasi Mestistä Kiekko-Vantaan riveissä 28 ottelua ja teki niissä 3+7=10 tehopistettä. Lisäksi puolustaja pelasi myös viime kaudella yhden KHL-ottelun Jokereiden paidassa.

Seuran manageri Jaakko Lipponen kommentoi tuoretta vahvistusta seuraavanlaisesti.

- Luoto on hyvin kokonaisvaltainen puolustaja. Hän on hyvä luistelemaan ja omaa erittäin hyvät kiekolliset taidot. Uskomme, että Mico tulee olemaan Mestiksen kärkipuolustajia, toteaa seuran manageri Jaakko Lipponen.

Luoto nähdään Kiekko-Poikien paidassa jo huomenna perjantaina Suomen Cupin välieräottelussa Imatralla Ketterää vastaan.

Mestis