Joensuun Kiekko-Pojat | Edustus

Adam Dvorak Tsekeistä Kiekko-Poikiin!

19.10.2023

Joensuun Kiekko-Pojat on solminut pelaajasopimuksen loppukaudeksi, kun tsekkivahvistus Adam Dvorak saapuu Joensuuhun.

19-vuotias rightin puolen taitava hyökkääjä on pelannut Tsekin Extra Liigassa HC Plzen joukkueessa yhteensä 41 ottelua tehoin 4+3=7. Hyökkääjä on tehoilut kolmen viime kauden aikana Plzen U20 joukkueen 77 ottelussa tehoin 44+49=93. Dvorak kuuluu myös Tsekin U20 maajoukkueen vakio hyökkääjiin.

Dvorak saapuu innoissaan Joensuuhun.

-  Olen kuullut paljon hyvää Kiekko-Pojista. En malta odottaa, että pääsen auttamaan joukkuetta omilla vahvuuksillani. Haluan ottaa ison roolin joukkueesta, kertoo Adam Dvorak.

Seuran manageri Jaakko Lipponen on tyytyväinen uudesta hankinnasta.

-  Adam on taitava ja nopea hyökkääjä. Joka tulee varmasti tekemään tulosta Mestiksessä. Lisäksi hänellä on jo kokemusta miesten peleistä Tsekin kovasta pääsarjasta, kertoo seuran manageri Jaakko Lipponen.

Adam Dvorak nähdään kaukalossa perjantaina Outokummussa!

Mestis