Joensuun Kiekko-Pojat | Edustus

Hattunen jatkaa - Meriläiselle ja Kuirille sopimukset!

05.05.2023

Joensuun Kiekko-Pojat on tehnyt kolme pelaajasopimusta, kun nimen sopimuspaperiin ovat laittaneet hyökkääjät Miska Hattunen, Niklas Meriläinen ja Rasmus Kuiri.

Hattunen ,23, aloittaa jo kolmannen kautensa Kiekko-Pojissa. Viime kaudella luotettava keskushyökkääjä viimeisteli 51 otteluun tehopisteet 9+10=19.

Meriläinen ,20, nousi keväällä edustusjoukkueeseen ryminällä. Neljään runkosarjan otteluun väkkärä hyökkääjä viimeisteli kaksi syöttöpistettä ja playoffeissa kaksi maalia. Seuran U20 joukkueessa hyökkääjä teki 39 otteluun huimat tehopisteet 15+38=53.

Kuiri ,20, palaa Joensuuhun muutaman Kuopio vuoden jälkeen. Lieksassa pelaaja oppinsa saanut hyökkääjä pelasi viime kaudella Kalpan U20 joukkueessa 38 ottelua tehoin 12+7=19. Playoffeissa Kuiri teki kolmeen otteluun yhden maalin.

Seuran päävalmentaja Simo Karjalainen kommentoi tuoreita sopimuksia seuraavanlaisesti.

- Miska on kehittynyt vahvana kahdensuunnan sentterinä hyväksi mestis pelaajaksi. Seuraava steppi on olla siinä roolissa sarjan kärkeä. Hienoa, että saadaan Lieksalaisen kiekkokoulun kasvatteja JoKP paitaan. Molemmat ovat pelitaitavia pelaajia, jotka uskaltavat mennä tilanteisiin, kertoo Karjalainen.

Lisää pelaajasopimuksia ensi viikolla!

Mestis